Szanowni Państwo,
w związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce i województwie podkarpackim, zmieniają się do odwołania zasady funkcjonowania biur Poseł do Parlamentu Europejskiego, Elżbiety Łukacijewskiej.
Biuro Poselskie w Jaśle
Dyżury zostają zawieszone. Wszystkie zainteresowane osoby prosimy o kontakt pod numerem tel.: 500 328 280, lub e-mail:
Biura Poselskie w Rzeszowie, Sanoku i Tarnobrzegu
Biura pozostają otwarte, ale kontakt z petentami będzie odbywał się tylko za pośrednictwem telefonu pod nr.: 17 852 30 04 , lub za pośrednictwem e-mail: , .
Bezpośrednia wizyta w biurze będzie niemożliwa.
Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość. Wszystkie powzięte działania zmierzają do zachowania bezpieczeństwa względem osób przychodzących do Biur Poselskich oraz pracowników.
Szanowni Państwo,
informujemy, że w bieżącym tygodniu (19-23 października) dyżur w biurze Poselskim Elżbiety Łukacijewskiej
w Jaśle odbędzie się tylko we wtorek w godzinach od 13:00 do 18:00.
Biuro w poniedziałek i środę będzie nieczynne. Prosimy o kontakt pod numerem tel.: 500 328 280.
Za utrudnienia przepraszamy!
RAK W UE
UNIA EUROPEJSKA WALCZY Z RAKIEM
4 lutego 2020 r., w związku ze Światowym Dniem Walki z Rakiem, Komisja Europejska rozpoczęła szeroko zakrojoną debatę z udziałem zainteresowanych stron na temat proponowanego europejskiego planu walki z rakiem, który ma wejść w życie pod koniec 2020 roku. Inauguracja debaty odbyła się w Parlamencie Europejskim w Brukseli przy wsparciu grupy interesu „Posłowie do PE przeciwko rakowi”. W wydarzeniu wzięli udział przywódcy polityczni, przedstawiciele organizacji międzynarodowych, ministerstw zdrowia i środowisk akademickich, naukowcy, pracownicy służby zdrowia, przedstawiciele sektora prywatnego i organizacji pozarządowych oraz pacjenci chorzy na raka i osoby, które wygrały walkę z tą chorobą.
Rak jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów w UE po chorobach układu krążenia, a liczba osób chorujących na raka wzrasta w miarę starzenia się społeczeństwa. Rak jest nie tylko źródłem cierpienia. Wywiera też presję na budżety państw członkowskich, przez co stanowi duże obciążenie dla krajowych systemów opieki zdrowotnej i społecznej. Szacuje się, że średnio 40% wszystkich przypadków zachorowań na raka można uniknąć. Z prognoz opracowanych przez European Cancer Information System (ECIS) na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że w całej Unii Europejskiej, w 2020 r., zdiagnozowanych zostanie łącznie około 2,7 mln nowych zachorowań na różne rodzaje raka, a 1,3 mln osób umrze z powodu choroby nowotworowej. W Polsce w całym 2020 roku na raka zachoruje ponad 196 tys. osób, 118 tys. osób umrze wskutek choroby nowotworowej.
We wrześniu 2019 r. Elżbieta Łukacijewska wspólnie z Ewą Kopacz złożyły poprawkę do opinii do budżetu Unii Europejskiej, która zwiększyła pulę środków przeznaczonych na program profilaktyki, diagnostyki i leczenia raka. Aby skutecznie walczyć z rakiem, Grupa EPL, na wniosek europosłów PO- PSL, postanowiła wynieść sprawę nowotworów na forum europejskie. W tym roku, z inicjatywy Europejskiej Partii Ludowej została powołana specjalna komisja ds. walki z rakiem. Składa się z europosłow a na jej czele, stoi polski europarlamentarzysta Bartosz Arłukowicz.
ZAKRES KOMPETENCJI SPECJALNEJ KOMISJI DS. WALKI Z RAKIEM
Komisja otrzymała szerokie kompetencje związane stricte z onkologią, ale także z obszarami naukowo-badawczymi oraz dotyczącymi prawodawstwa. W oficjalnej decyzji PE o powołaniu organu czytamy o 16 przyznanych kompetencjach, są to kolejno:
oraz w miarę możliwości ocena wymiernych skutków takich środków.
Parlament Europejski przyjął po wybuchu pandemii rezolucję, w której wezwał, by w ramach nowego budżetu i planu odbudowy po koronawirusie UE zdecydowała o przeznaczeniu 50 mld euro na zwiększenie odporności systemów opieki zdrowotnej. Od 2007 r., Unia Europejska zainwestowała ok. 3 miliardy euro w różne inicjatywy związane z tym tematem, takie jak projekty badawcze, badania kliniczne lub programy szkoleniowe. Każdy z krajów europejskich sam ustala swój budżet na ochronę zdrowia oraz procedury, które finansuje. W tych bardziej zamożnych chorzy mogą liczyć na nowocześniejsze terapie. Powołanie komisji w PE nie zmieni tego, ale jej inicjatorzy podkreślają, że może ona być płaszczyzną współpracy, by stworzyć europejską strategię profilaktyki onkologicznej oraz europejską strategię wczesnego wykrywania raka.
PAŹDZIERNIK MIESIĄC NA POBUDZENIE ŚWIADOMOŚCI
W UE, co dwie minuty wykrywany jest rak piersi u kobiety, co sześć minut jedna kobieta na tę chorobę umiera. Promowanie skutecznego wykrywania nowotworu i podnoszenie świadomości społecznej w tym zakresie to najlepsze metody przeciwdziałania. Co roku październik jest poświęcony w Parlamencie Europejskim działaniom mającym poprawić w społeczeństwie wiedzę na temat sposobów przeciwdziałania nowotworowi piersi. Właściwa diagnoza, wczesne wykrywanie, regularne badania to najskuteczniejsze sposoby. Jest to też czas zintensyfikowania starań o wzrost wydatków na badania i pomoc ofiarom choroby.
Nowotwory to najbardziej śmiercionośna choroba w Europie a rak piersi jest najczęstszą po raku płuc chorobą nowotworową. W UE 88 400 kobiet umiera każdego roku na raka piersi. Mało kto jednak wie, że choroba, choć w nieporuwnywalnie mniejszym stopniu, dotyka również mężczyzn. Umiera ich około tysiąc rocznie. Stale obniża się też średnia wieku kobiet, u których wykryto raka piersi. Co roku, na 275 tysięcy zdiagnozowanych przypadków 35% ma mniej niż 55 lat.
„Nasze zdrowie to nasza siła. Bądź świadoma - badaj piersi!” - pod takim hasłem w październiku ruszyła kampania społeczna Centrum Chorób Piersi PRO-FAMILIA, której ambasadorkami zostały Elżbieta Łukacijewska Poseł do Parlamentu Europejskiego, Marta Półtorak bizneswoman, dr Ewa Zawilińska Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie i Mariola Łabno-Flaumenhaft aktorka Teatru BO TAK i Teatru im. Wandy Siemaszkowej. W ramach kampanii, która potrwa przez cały miesiąc, odbędą się m.in.: liczne akcje edukacyjne oraz zostaną zorganizowane Różowa Sobota, podczas których kobiety będą mogły bezpłatnie wykonać usg piersi oraz mammografie.
Do niedawna rozpoznanie raka kojarzyło się z koniecznością odjęcia piersi - mastektomią. Dziś coraz częściej wykonuje się zabiegi oszczędzające w oparciu o techniki, które umożliwiają zachowanie prawidłowego kształtu i symetrii. Musimy jednak pamiętać, że takie zabiegi są możliwe we wczesnym stadium choroby. Dlatego tak ważna jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Im szybciej kobieta trafi do nas - lekarzy, tym większe ma szanse na pełne wyleczenie. Jeżeli okaże się, że pacjentka wymaga bardziej radykalnego postepowania chirurgicznego, możemy wykonać jednoczasowo lub w późniejszym czasie rekonstrukcję utraconej piersi – wyjaśnia lek. Krzysztof Freygant chirurg-onkolog z Centrum Chorób Piersi PRO-FAMILIA.
Grupa EPL (Europejska Partia Ludowa) jest największą grupą polityczną w Parlamencie Europejskim skupiającą 182 posłów z 26 państw członkowskich.
Od czerwca 2019 Stowarzyszenie "Miasta w Internecie" realizuje nowy projekt latarniczy - „Latarnicy2020.pl”, który stanowi kontyunację inicjatywy Polska Cyfrowa Równych Szans, skoncentrowanej na edukacji cyfrowej osób dorosłych, a w tym Polaków powyżej 65 roku życia, którzy stanowią największą w naszym kraju grupę wykluczonych cyfrowo. Projekt jest realizowany na terenie 7 województw, w tym również na terenie wojeództwa podkarpackiego. W Tarnobregu, szkolenie Seniorów prowadzi Stowarzyszenie Plus przy wsparciu rzeczowym oraz merytorycznym Poseł do Parlamentu Europejskiego, Elżbiety Łukacijewskiej. Jak podkreśla Europosłanka - "#Covid19 sprawia, że Seniorzy tym bardziej potrzebują pomocy w odnalezieniu się w cyfrowej rzeczywistości. Część osób ma problem chociażby z wysłaniem czy odebraniem smsa, ciężko jest się im przyzwyczaić do teleporad medycznych, o wyszukiwaniu informacji w internecie nawet nie mówiąc."
Na całym Podkarpaciu, obecnie pracuje 17 latarników. Wszystkich zainteresowanych udziałem w szkoleniach, bądź pomocą ze strony Latarników, zapraszamy na stronę:
www.latarnicy2020.pl
W ostatni weekend w Tarnobrzegu odbyły się Mistrzostwa Tarnobrzega Nordic Walking 2020 zorganizowane przez Stowarzyszenie Kultury Sportowej - Aktywne Podkarpacie oraz Stowarzyszenie Plus. Ponad 100 uczestników, aktywność na świeżym powietrzu, rywalizacja połączona ze świetną zabawą. Nagrody wręczane były w kilkunastu kategoriach. W najważniejszej, czyli open, pierwsze miejsca zajęli Erwina Wilusz z Iwonicza Zdroju oraz Karol Stiller z Kusiąt w powiecie częstochowskim i to oni w nagrodę, ufundowaną przez europoseł Elżbietę Łukacijewską, pojadą na wycieczkę do Brukseli. Spośród reprezentantek Tarnobrzega na pudle stanęły Karolina Urbaniak, Dorota Rejman i Agnieszka Tylutki.
W imieniu Europoseł Elżbiety Łukacijewskiej, gratulacje zarówno zwyciężcom jak i wszystkim uczestnikom przekazał współpracownik Pan Sławomir Partyka. "Gratuluję wszystkim uczestnikom pasji, zaangażowania i dziękuję, że swoim przykładem zachęcacie Państwo do aktywności fizycznej. Zawsze z przyjemnością wpsieram inicjatywy, które dodatkowo budują pozytywną wspólnotę!" - podkreśla Elżbieta Łukacijewska.
W związku z zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, w Platformie Obywatelskiej odbyły się prawybory, w ramach których zmierzyli się Marszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa - Błońska oraz Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Konwencja w Warszawie, na której ostatecznie delegaci podjęli decyzję o wyborze #Kidawa2020 były poprzedzone wizytą Pani Marszałek na Podkarpaciu.
W trakcie spotkania z podkarpackimi strukturami, Pani Marszałek mówiła o swoich planach na nadchodzącą kampanię oraz o tym, jak jej zdaniem powinna wyglądać prezydentura. Ostatecznie, na Konwencji Krajowej PO poparło ją niemal trzy czwarte delegatów, 345 spośród 470 ważnych głosów. Rywalizujący z nią prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zdobył 125 głosów.
Pani Marszałek Kidawa-Błońska o swoim starcie w wyborach prezydenckich: Głęboko wierzę, że wygramy w maju. Polacy chcą zmiany w Pałacu Prezydenckim. Jest nadzieja i chęć współpracy. Dziękuje, że mi zaufaliście. Będę reprezentowała każdego Polaka. Będę prezydentem bardzo samodzielnym. Będę prezydentem aktywnym. Jacku, jestem kobietą, nie biegam długich dystansów, ale wiem, co to jest codzienna, ciężka praca, wiem, co to jest myślenie o sprawach bardzo ważnych i tych przyziemnych. Mam dużo siły i dystansu.
W dniu 16 grudnia, Poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska, na zaproszenie Profesora Leszka Balcerowicza poprowadziła spotkanie z uczestnikami prowadzonej przez fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju Szkoły Leszka Balcerowicza. Laureaci tegorocznej edycji SLB mieli okazję wysłuchać wystąpień takich osobistości jak Donald Tusk, Profesor Leszek Balcerowicz, senator Jacek Bury czy Beata Biel, dziennikarka związana z Konkret24 i TVN24. Tematem występienia europosłanki Łukacijewskiej była kampania wyborcza oraz obecność kobiet w polityce.
Szkoły Leszka Balcerowicza to ogólnopolski projekt edukacyjny prowadzony przez FOR wraz z partnerami od 2009 roku. Każdego roku odbywają się dwie edycje - wiosenna i jesienna - konkursu na najlepszy esej o tematyce ekonomiczno-prawnej. Do udziału zapraszani są studenci wszystkich lat i kierunków studiów (do 32 roku życia), którzy interesują się sprawami polskiej i światowej gospodarki.
Aby wziąć udział w konkursie należy napisać esej na jeden z zaproponowanych tematów. Spośród nadesłanych prac eksperci FOR wybierają 30 najlepszych, a ich autorzy dostają zaproszenie na 3-dniowe seminarium w Warszawie. Podczas seminarium uczestnicy mają okazję spotkać się z wybitnymi przedstawicielami świata ekonomii, prawa, biznesu i mediów. To również świetne miejsce na podjęcie dyskusji na temat bieżących problemów polityczno-gospodarczych.
W związku z przerwą świąteczno - noworoczną oraz urlopami pracowników poniżej znajdą Państwo informację dotyczącą godzin otwarcia Biur Poselskich Elżbiety Łukacijewskiej, Posła do Parlamentu Europejskiego.
Biuro Poselskie w Rzeszowie:
będzie zamknięte w dniach 24 grudnia (wigilja), 27 grudnia (piątek) oraz 31 grudnia (sylwester). W pozostałe dni biuro pracuje bez zmian w godzinach od 9:00 do 17:00.
Biuro Poselskie w Sanoku:
będzie zamknięte w dniach 24 grudnia (wigilja), 27 grudnia (piątek), 30, 31 grudnia (sylwester), 2 i 3 stycznia. W pozostałe dni biuro pracuje bez zmian w godzinach od 8:00 do 16:00.
Biuro Poselskie w Tarnobrzegu:
będzie zamknięte w dniach 24 grudnia (wigilja), 31 grudnia (sylwester). W pozostałe dni biuro pracuje bez zmian.
Szanowni Państwo,
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w Naszych sercach i w Naszych domach. Z tej okazji, wszystkim Mieszkańcom Podkarpacia i całej Polski, składam najserdeczniejsze życzenia, zdrowia, radości i tej szczególnej atmosfery przy wigilijnym stole.
A nadchodzący Nowy Rok 2020, niech spełni wszystkie Państwa marzenia i plany. Zarówno te zawodowe jak i osobiste. Serdecznie pozdrawiam!
W grudniu 2019 r. odbyła się pierwsza w tej kadencji wycieczka mieszkańców Podkarpacia do Brukseli. Na zaproszenie Elżbiety Łukacijewskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego stolicę UE odwiedzili m.im: mieszkańcy Rzeszowa, Jasła, Tarnobrzega, Krosna, Przemyśla, Stalowej Woli oraz wielu podkarpackich powiatów.
W trakcie wyjazdu uczestnicy mieli możliwość wspólnie z przewodniczką, zwiedzenia najważniejszych zabytków stolicy Wspólnoty, wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanej prelekcji w Parlamencie Europejskim oraz gościli w Domu Historii Europejskiej. Po raz pierwszy Europosłance Łukacijewskiej udało się również zaprosić uczestników wycieczki, do tej części Parlamentu, która zazwyczaj niedostępna jest dla zwiedzających. Dzięki temu, mogli na własne oczy przekonać się jak na co dzień pracują parlamentarzyści.
Tradycją wyjazdów organizowanych przez Poseł Łukacijewską jest wspólne śpiewanie na głównym rynku Grand Place, który nazywany jest sercem Brukseli. W związku z zbliżającymi się Świętami i prawdziwą bożonarodzeniową atmosferą, uczestnicy wyjazdu odśpiewali tradycyjne, polskie kolędy. Po czterech niezapomnianych dniach, wszyscy szczęśliwie wrócili do domu.