Wydrukuj tę stronę
maj 09, 2012

Bruksela, Elżbieta Łukacijewska wspiera pierwszą Europejską Inicjatywę Obywatelską - "Fraternité 2020"!

fraternite_2020W "Dniu Europy", 9 maja 2012 r. Komisja Europejska ogłosiła pierwszą zarejestrowaną Europejską Inicjatywę Obywatelską (EIO). Jest to nowy instrument (wszedł w życie dopiero 1 kwietnia 2012 r.), wprowadzony przez Traktat z Lizbony, który umożliwia obywatelom Unii Europejskiej na bezpośrednie uczestnictwo w kształtowaniu polityki unijnej, poprzez zwrócenie się do Komisji Europejskiej o wystąpienie z wnioskiem legislacyjnym. W związku z tym wydarzeniem, z inicjatywy Elżbiety Łukacijewskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego, w Brukseli odbył się happening zachęcający innych Posłów do poparcia pierwszej zarejestrowanej EIO o nazwie "Fraternité 2020 - Mobility. Progress. Europe" ("F2020").


"F2020" to inicjatywa, której głównym założeniem jest rozwój programów wymiany Unii Europejskiej, takich jak Erasmus czy Wolontariat Europejski, umożliwiającym obywatelom pobyt w innym państwie, nabycie tam cennych umiejętności oraz lepsze wzajemne zrozumienie pomiędzy nimi. Elżbieta Łukacijewska wspiera dążenia "F2020" już od września 2011 r..

"F2020" popierana jest równiez przez wiele wybitnych jednostek (nauczycieli akademickich, artystów, sportowców), organizacji pozarządowych (NGO) oraz innych Posłów do Parlamentu Europejskiego.

Kilku z nich uczestniczyło również w zorganizowanym happeningu, którego głównym celem było poinformowanie pozostałych, niepopierających jeszce Posłów o "F2020". Zamierzenie to osiągnięto poprzez włożenie ulotek informacyjnych do wszystkich skrzynek parlamentarnych w Parlamencie Europejskim w Brukseli
.

Więcej informacji nt. "F2020" można znaleźć na stronie inicjatywy, TUTAJ!

EIO, aby była skuteczna, musi otrzymać poparcie miliona obywateli Unii Europejskiej, pochodzących z 1/4 państw członkowskich. Minimalną liczbę sygnatariuszy przypadająca na jedno z siedmiu państw członkowskich spośród tych, w których zbierano deklaracje poparcia, wyznacza liczba równa ilości Posłów do Parlamentu Europejskiego z danego kraju pomnożona przez 750 (w przypadku Polski minimalna ilość podpisów to 37 500). Deklarację poparcia mogą podpisać wszyscy obywatele danego kraju, którzy uprawnieni są do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Szczegółowe informacje nt. Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej (EIO) można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej, TUTAJ!

Fraternité 2020 w Brukseli (9.05.2012)

{myFlickr}feed=photoset,photoset_id=72157629654760792{/myFlickr}