Wydrukuj tę stronę
styczeń 15, 2019

Rzeszów, Konferencja prasowa - podsumowanie roku w Parlamencie Europejskim

Dnia 14 stycznia 2019 r. (poniedziałek) w biurze Zarządu Podkarpackiej Platformy Obywatelskiej RP w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa Elżbiety Łukacijewskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego, dotycząca podsumowania roku 2018 w Parlamencie Europejskim.

 

Pani Poseł przypomniała o kilku ważnych dla Polski projektach, w które się zaangażowała. Jako członkini Komisji Transportu na pierwszym miejscu wymieniła Pakiet Mobilności. Podczas ostatniego głosowania udało się zablokować niekorzystne zapisy dla polskich kierowców. „Dzisiejsze głosowanie na Komisji Transportu pokazuje, że nawet gdy braknie działalności rządu na forum Rady to możliwe jest osiągnięcie kompromisu dzięki negocjacjom i ciężkiej pracy. Udało mi się zbudować koalicję z posłami różnych opcji politycznych i krajów członkowskich - Portugalczykami, Irlandczykami, Hiszpanami, Rumunami i dzięki temu przekonać posłów aby nie głosowali za protekcjonizmem i w konsekwencji zablokować niekorzystne dla polskich przewoźników zapisy o delegowaniu kierowców, co wygenerowałoby olbrzymie koszty i spowodowałoby fragmentację Jednolitego Rynku" - powiedziała Elżbieta Łukacijewska.

 

Bardzo ważna, zdaniem E. Łukacijewskiej była również uchwalona przez Parlament Europejski dyrektywa dotycząca praw pasażerów kolei oraz projekt pozwalający na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych min. korytarzy transportowych. A dzięki zgłoszonej przez nią poprawce lotniska regionalne – w tym lotnisko w Jasionce – będą mogły sięgać po środki strukturalne. Dużym sukcesem było też przygotowanie przez posłów Europejskiej Partii Ludowej projektu darmowego biletu podróży po Europie dla 18-latków. Elżbieta Łukacijewska jako członkini Komisji Transportu i Turystyki w Parlamencie Europejskim opowiedziała się także przeciwko nieuczciwemu procederowi jakim jest cofanie liczników samochodowych.