Wydrukuj tę stronę
marzec 29, 2019

Rzeszów, Konferencja prasowa

Dnia 29 marca 2019 r. (piątek) Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego zorganizowała w Rzeszowie konferencję prasową, podsumowującą przedostatnią sesję plenarną w Strasburgu. 

 

Brexit, Pakiet Mobilności, Program Erasmus+, to najważniejsze zagadnienia poruszane w Strasburgu w minionym tygodniu.

 

Poseł Łukacijewska mówiła o tym, że przewodniczący Antonio Tajani podjął decyzję o odesłaniu Pakietu Mobilności z powrotem do Komisji Transportu, ze względu na zbyt dużą ilość poprawek złożonych przez posłów. Europosłanka zwróciła uwagę na to, że będąc członkiem Komisji TRAN, od 2 lat zajmuje się Pakietem Mobilności. Do tej pory 1500 poprawek wpłynęło do tego projektu, a podkarpacka europosłanka robi wszystko, aby ten Pakiet, który wg. niej ogranicza konkurencyjność, w takim kształcie nie wyszedł z Parlamentu Europejskiego. E.Łukacijewska zaznaczyła, że w przyszłym tygodniu w Brukseli na posiedzeniu Komisji TRAN będą analizowane poszczególne poprawki i ma nadzieję, że to co złe dla firm transportowych, dla wspólnego rynku, dla swobody przemieszczania osób i towarów, dla konkurencyjności, uda się wyrzucić i oddalić.

 

Elżbieta Łukacijewska zaznaczyła, że wsród tych trudnych tematów, jest też bardzo dobra informacja. Udało się przegłosować potrojenie budżetu programu Erasmus+ na lata 2021-2027. Jeżeli państwa Unii Europejskiej zaakceptują przegłosowaną propozycję, to na program zostanie przeznaczone 45 mld euro! Rozporządzenie, które zostało przegłosowane przez Parlament zakłada, poza standardową wymianą studentów, także możliwość wymiany młodych sportowców (amatorów) oraz ich trenerów, a także uwzględnia zagraniczne szkolenia zawodowe oraz wolontariat.