Wydrukuj tę stronę
maj 30, 2019

#15 lat Polski w UE

Unia Europejska to spełnienie marzenia pokoleń Polek i Polaków o wspólnocie. Po latach walki o wolność i przymusowej izolacji wybraliśmy wolność i rozwój, otwartość i praworządność, równość i sprawiedliwość społeczną. Czyli Europę.

 

Polska została członkiem Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Rok wcześniej w ogólnokrajowym referendum 77,45 proc. Polaków opowiedziało się za przystąpieniem do Unii. Już w 2004 r. swoje rynki pracy otworzyło przed nami wiele europejskich państw, jako ostatnie w 2011 r. – Niemcy i Austria. Od wejścia Polski w 2007 roku do strefy Schengen możemy swobodnie podróżować, gdyż nie obowiązuje kontrola na granicach wewnętrznych państw.

 

Polska jest jednym z największych beneficjentów budżetu unijnego, co oznacza, że otrzymuje więcej środków niż do niego wpłaca. Od 2004 roku dostaliśmy z Brukseli ponad 134 miliardy euro. Do unijnego budżetu musieliśmy się dołożyć, płacąc składki o wysokości prawie 44 miliardów euro. Daje to ponad 90 miliardów euro - 389 miliardów złotych - na plus. W skali kraju za każdą wpłaconą do unijnego budżetu złotówkę otrzymaliśmy ponad 3 złote.

 

Podkarpacie zyskało dzięki środkom z Unii Europejskiej!!

 

Nie ma na Podkarpaciu Gminy, która nie zrealizowałaby inwestycji przy wsparciu środków unijnych. Dzięki funduszom unijnym nasze małe ojczyzny zmieniają się i stają się bardziej przyjazne mieszkańcom. Najczęściej wskazywanymi obszarami tych zmian są infrastruktura komunikacyjna/drogowa i infrastruktura publiczna.

 

Poniżej przedstawimy 2 przykłady wykorzystania funduszy UE:

 

1) Skansen w Sanoku. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jest jednym z najwazniejszych muzeów tego typu w Europie. Wraz z sanockim Zamkiem pełni rolę historycznej i turystycznej wizytówki Sanoka. W czasie swej 60-letniej historii muzeum sukcesywnie się rozbudowywało, powiększając swe zbiory. W ostatnich latach, dzięki dotacjom z Unii Europejskiej możliwa była realizacja jak dotąd największego  – zarówno przestrzennie jak i tematycznie – przedsięwziecia inwestycyjnego sanockiego Skansenu, jakim jest Rynek Galicyjski. Projekt był realizowany w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Jego wartość to 20 mln 875 tys. zł., a wysokość unijnego dofinansowania - 11 mln 851 tys. zł. Prace budowlane trwały od grudnia 2009 roku, do 30 czerwca 2011 roku. Oficjalne otwarcie Rynku Galicyjskiego nastąpiło 16 września 2011 r.

 

 Pod linkiem znajdziecie Państwo film prezentujący Skansen w Sanoku: https://www.youtube.com/watch?v=Y0tRLM_QCIo

 

2) Pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu (powiat przeworski). Rezydencja została wybudowana w 1817 r. przez Magdalenę Morską z Dzieduszyckich. 23 sierpnia 2011 roku w Zarzeczu zakończono rewitalizację zabytkowego parku otaczającego Pałac Dzieduszyckich. . Koszt inwestycji sięgnął ponad 3,5 mln złotych, z czego prawie 3 mln złotych pochodziło z funduszy europejskich. Odrestaurowany pałac z urokliwym parkiem zachęcają do odwiedzenia rezydencji położonej z dala od miejskiego zgiełku.

 

Poniżej film przedstawiający Zespół Pałacowo-Parkowy w Zarzeczu:

Media