Wydrukuj tę stronę
październik 22, 2020

Profilaktyka raka piersi

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, podczas którego ma miejsce wiele akcji edukacyjnych i kampanii związanych z pobudzaniem świadomości i czujności u kobiet oraz zachęcenia ich do regularnego wykonywania badań. Jego symbolem jest różowa wstążka.

 

Niestety, rak piersi jest w Polsce najczęstszym kobiecym nowotworem złośliwym. Stanowi blisko 22% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe i jest główną przyczyną zgonów kobiet z powodu chorób nowotworowych. Wysoka śmiertelność kobiet z powodu raka piersi, wynika ze zbyt późnego wykrycia choroby, dlatego tak ważna jest wczesna profilaktyka!

 

 

TRZY KROKI PROFILAKTYKI:

 

1) Samobadanie piersi, które każda kobieta może wykonać sama, badając się samodzielnie raz w miesiącu. Najważniejsza jest tutaj systematyka, najlepiej w tej samej fazie cyklu miesiączkowego, tj. 2-3 dni po miesiączce, aby wykluczyć nadwrażliwość brodawek i bolesność piersi, a w przypadku kobiet, które nie miesiączkują raz w miesiącu konkretnego dnia. Jeżeli wyczujesz jakąkolwiek zmianę, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Czas ma tutaj ogromne znaczenie!

 

 Jak to zrobić??

 badanie 1

 

2) USG piersi, jest to nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna metoda, którą można stosować również u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących. Kobiety w przedziale 20-40 lat, powinny wykonywać USG piersi raz w roku. Wskazaniem do badania są różnego rodzaju stwardnienia np. guzki, których wcześniej nie było, zmiany w brodawce, guzki w dołach pachowych czy też nietypowy wyciek z sutka.

 

3) Mammografia, która po 40 roku życia powinna być wykonywana naprzemiennie z USG piersi, co rok. Jest to rentgenowskie badanie piersi, które pozwala rozpoznać wczesne zmiany, które nie dają się wyczuć podczas badania palpacyjnego. Stanowi więc obecnie najlepszy sposób wykrywania raka piersi, ponieważ pozwala wcześnie wykryć 85% zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju, każdy nowotwór może być całkowicie uleczalny.


W Polsce istnieje program bezpłatnej profilaktyki raka piersi, finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), spełniających jedno z poniższych kryteriów:

  • nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy,
  • otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku 2008 pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
    - rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki )
    - mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2.

Programem nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.