Wydrukuj tę stronę
marzec 27, 2012

Łańcut, Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego

Konwent Powiatow Wojewodztwa PodkarpackiegoW dniu 26 marca 2012 r. w Łańcucie odbyło się posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego, w którym uczestniczyła Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego.  Tematem spotkania, któremu przewodniczył Adam Krzysztoń, Starosta Łańcucki była restrukturyzacja Powiatowych Stacji Sanitarno - Epidemilogicznych w Województwie Podkarpackim, wspieranie rozwoju Podkarpacia oraz działania Posłów do Parlamentu Europejskiego na rzecz samorządów regionu.


W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele podkarpackiego samorządu, starostowie oraz wójtowie. W pierwszej części spotkania Pan Szczepan Jędral, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Rzeszowie przedstawił plany restrukturyzacji stacji powiatowych oraz odpowiedział na pytania oraz wątpliwości przekazane m.in. przez starostów: przeworskiego, mieleckiego oraz ropczycko - sędziszowskiego. W dalszej kolejności Pani Poseł przedstawiła swoje dotychczasowe działania na rzecz Województwa Podkarpackiego, jednocześnie zachecając wszystkich gości Konwentu do aktywnego współdziałania na lini Podkarpacie - Bruksela.

Kwestią, która wzbudziła najwieksze zainteresowanie wśród zebranych była Wspólna Polityka Rolna po 2013 r.. Elżbieta Łukacijewska, która od tego roku zasiada w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI), zwróciła uwagę, że z punktu widzenia specyficznego regionu jakim jest Podkarpacie,  powinniśmy skupic się na II filarze nowej Wspólnej Polityki Rolnej, w którym to Komisja Europejska premiować będzie młodych, aktywnych rolników prowadzących intensywną produkcję.

Ostateczne decyzje co do kształtu WPR i jej budżetu będą podjęte najprawdopodobniej dopiero w 2013 r.. Będą one zależały od kompromisów i sojuszy jakie zostaną zawarte dla przeforsowania rozwiązań zaproponowanych przez poszczególne państwa członkowskie Unii Europejskiej. Dlategoteż, tak ważnym są obecnie konsultacje z środowiskami najbardziej zainteresowanymi jej finalnym kształtem.

Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego w Łańcucie (26.03.2012)

{myFlickr}feed=photoset, photoset_id=72157629315320844{/myFlickr}