Wydrukuj tę stronę
kwiecień 16, 2019

Rzeszów, Konwencja Koalicji Europejskiej

Dnia 13 kwietnia 2019 r. (sobota) w Rzeszowie odbyła się Konwencja Koalicji Europejskiej na której zaprezentowani zostali kandydaci Podkarpackiej listy KE do Parlamentu Europejskiego. Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego startuje z 10 pozycji na liście KE. Pierwsze miejsce na liście KE ma europoseł PSL Czesław Siekierski, dwójkę zajmuje posłanka PO Krystyna Skowrońska, trzecie miejsce przypada Markowi Ustrobińskiemu, wiceprezydentowi Rzeszowa z SLD, natomiast czwarte reprezentantowi partii Zieloni Maciejowi Józefowiczowi. Kolejne miejsca: 5 Joanna Frydrych-PO, 6 Renata Butryn-PO, 7 Marek Rząsa-PO, 8 Józef Szkoła- PO, 9 Barbara Zych-PO.

 

Udział w Konwencji wzięli Grzegorz Schetyna- przewodniczący PO, Władysław Kosiniak-Kamysz- przewodniczący PSL, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, Piotr Przytocki-prezydent miasta Krosna, Bogusław Świeży- wiceprecydent Przemyśla, Marcin Kasprzak, Wiesław Buż, Marek Kossakowski, a także działacze oraz sympatycy KE.

 

W swoim przemówieniu lider PO Grzegorz Schetyna przedstawił pięć pytań skierowanych do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. ,,Mam prawdziwą piątkę dla Jarosława Kaczyńskiego. Po pierwsze, co jeszcze musi się stać, żeby wymienić minister edukacji. Czy nie macie nikogo lepszego niż Anna Zalewska? Proszę odpowiedzieć na to pytanie. Jeżeli nie ma nikogo lepszego, to znaczy że musicie natychmiast odejść. Po drugie, kiedy zaczniecie godnie traktować nauczycieli? Kiedy przestanie na nich szczuć wasza haniebna maszyna propagandowa, zwłaszcza TVP na którą daliście już ponad 2 mld zł z kieszeni podatników? Po trzecie czy rozkład przemysłu obronnego i upadek polskiego wojska to nie jest wystarczający powód do dymisji ministra obrony, czy tak naprawdę musi być tak, jak nie Macierewicz to Błaszczak? Jak nie macie nikogo lepszego, to odejdźcie, bo Polski dziś nie stać na taką słabość. Po czwarte jak zamierza pan rozliczyć swojego zastępcę wiceprezesa PiS Antoniego Macierewicza ze śledztwa smoleńskiego i kiedy przeprosicie naród za te lata, w których kłamaliście o zamachu? I po piąte czy akceptuje pan słowa Grzegorza Biereckiego- senatora PiS, że będziecie oczyszczać Polskę z ludzi waszych zdaniem niegodnych? A jeżeli nie, to czy wystarczy panu odwagi, aby za tę haniebną wypowiedź, na granicy faszyzmu usunąć Biereckiego z partii? To pytanie do pana, panie Kaczyński. Ale jest jeszcze jedno pytanie, taki plus do tej piątki, który bardzo często używają. Chciałem zapytać prezesa Kaczyńskiego, co się stało z kopertą od austriackiego biznesmena, czy pan wreszcie na to odpowie? Bo jeśli pan teraz nie odpowie, to odpowie pan niezależnemu prokuratorowi po wyborach. Obiecuję to panu!"- mówił Grzegorz Schetyna.

 

Elżbieta Łukacijewska- kandydatka KE w wyborach do PE w swoim przemówieniu mówiła: ,,My mieszkańcy Podkarpacia wiemy, że nie idziemy do Unii Europejskiej. My jesteśmy Unią Europejską! Podkarpacie jest Unią Europejską! Rozwój, przyszłość, rodzina -to wartości dla których zdecydowałam się startować".

 

Całe przemówienie Elżbiety Łukacijewskiej dostępne jest pod linkiem:
https://www.facebook.com/lukacijewska.elzbieta/videos/2155407057882706/